Cieszyński portal sportowy - kolarstwo

aktualności

Historycznie na rowerze
02.10.2018
Miejsce wydarzenia:
Zebrzydowice, Kończyce, Kaczyce, Pogwizdów, Cieszyn
Główne zdjęcie aktualności

Dnia 22 września odbyła się impreza jakiej Ziemia Cieszyńska dawno nie widziała. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości zorganizowano Rowerową Sztafetę Niepodległości na trasie Zebrzydowice – Kończyce - Kaczyce - Pogwizdów - Cieszyn. Celem tego wydarzenia było odwiedzenie i upamiętnienie miejsc związanych z walkami o Niepodległość oraz tworzeniem zrębów polskiej państwowości.

O godz. 9.00 na starcie w Zebrzydowicach mimo początkowo niezbyt sprzyjającej pogody zebrało się ok. 30 uczestników. Zebranych przywitał p. Andrzej Kondziołka Wójt gminy Zebrzydowice. W swoim wystąpieniu przedstawił również krótki rys historyczny kształtowania się granicy na tym terenie po I wojnie światowej, po czym zapalono znicz pod pomnikiem poległych w latach 1914-1919.

Pan Henryk Franek, lider Klubu Rowerowego „Przerzutka” i współorganizator wydarzenia poprosił o prowadzenie pierwszego etapu p. Janusza Króla Starostę Powiatu Cieszyńskiego, po czym lokalnymi drogami wyruszono w stronę Kończyc Małych, gdzie zapalono znicz pod krzyżem upamiętniającym miejsce tragicznej śmierci kpt. Cezarego Hallera w 1919 r. Kolejny znicz pamięci zapłonął również przy pomniku ofiar I wojny światowej w Kaczycach. Na punkcie etapowym, który zorganizowano w bibliotece gminnej w Pogwizdowie do sztafety dołączyło następnych ponad 20 uczestników. Zebranych serdecznie powitał p. Grzegorz Sikorski Wójt gminy Hażlach, który objął prowadzenie dalszej części rajdu. Tutaj również zaserwowano drobny poczęstunek oraz przeprowadzono quiz w formie testu tematycznie obejmującego okres od kształtowania się narodowej świadomości Polaków na Ziemi Cieszyńskiej w I połowie XIX w. do ostatecznego podziału regionu granicą w 1920 r.

Od rogatek miasta Cieszyna w rolę prowadzącego wcielił się Zbigniew Pawlik, prezes klubu „Ondraszek”. Był on zarazem przewodnikiem po historii odwiedzanych miejsc związanych z myślą przewodnią rajdu. Poprowadził peleton bulwarami nad Olzą do Mostu Przyjaźni, i dalej już po stronie czeskiej do Parku Sikory. Dalsze postoje nastąpiły na Placu Wolności, gdzie zapalono znicz pamięci pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu, na rynku przed Domem Narodowym, a sztafetę zakończono pod pomnikiem Legionistów przy ul. Zamkowej, pod którym również zapalono znicz. W tych miejscach uczestnikom towarzyszył również p. Ryszard Mazur prezes Honorowy Oddziału PTTK „Beskid Sląski” w Cieszynie, natomiast bezpieczny przejazd peletonu po wąskich ulicach miasta zapewniła pomoc Straży Miejskiej.

Podsumowanie tego wyjątkowego rowerowego wydarzenia nastąpiło w Hali Widowiskowo-Sportowej, gdzie zaserwowano gorący posiłek oraz przekazano nagrody dla zwycięzców konkursu, który choć do łatwych nie należał, wykazał spory zasób wiedzy historycznej jego uczestników, w tym biorących udział przedstawicieli władz samorządowych.

Impreza została przygotowana połączonymi siłami Klubu Rowerowego „Przerzutka” z Zebrzydowic, Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” z Cieszyna przy udziale Urzędów Gmin Zebrzydowice, Hażlach oraz Urzędu Miasta Cieszyna, którym organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie inicjatywy i udzieloną pomoc.

Tekst i fot. Zbigniew Pawlik, prezes TKK Ondraszek

Dodał: ŁW

Udostępnij:
menu