Cieszyński portal sportowy - kolarstwo

kluby sportowe

Turystyczny Klub Kolarski PTTK "Ondraszek"

O KLUBIE:

 

Dnia 06.11.1966r. założono TURYSTYCZNY KLUB PTTK „ONDRASZEK”. Celem klubu od początku było propagowanie krajoznawstwa i poznawania Ziemi Cieszyńskiej przy wykorzystaniu najbardziej ekologicznego pojazdu czyli roweru. W okresie półwiecza klub zorganizował setki bliższych czy dalszych wycieczek i długodystansowych wypraw rowerowych po Europie. Kilkakrotnie klub był gospodarzem i organizatorem zlotów o ogólnopolskim a nawet europejskim zasięgu. W 2006 r. prezesem Klubu został Zbigniew Pawlik -„Rechtór”. Od tego czasu nawiązaliśmy też dobrze rozwijającą się współpracę z sekcją rowerową "Olza” Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Sportowego „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej. Przez lata działalności zasłużył na wysoką ocenę w środowisku PTTK. Został wyróżniony m. in. Srebrną i Złotą Odznaką Honorową PTTK, a także zajmował czołowe lokaty w rankingu na najlepiej pracujące kluby PTTK w Polsce (ostatnio - VII miejsce za rok 2016.)
Liczba członków klubu systematycznie rośnie, osiągając obecnie stan ok. 70 osób, przy czym uczestnictwo w większości z proponowanych wypraw ma charakter otwarty, bez ograniczeń kondycyjnych czy wiekowych. Obecnie „Ondraszek” proponuje następujące formy rowerowej aktywności:

  • jednodniowe, poznawcze wypady w najbliższą okolicę,
  • wielodniowe wyprawy do wytrawnych kolarzy,
  • niezbyt forsowne wycieczki dla ogółu mieszkańców.

Motto Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK „Ondraszek” wyrażone w swoim logo, wyobraża nasze starania o równowagę pomiędzy rozważnym uprawianiem i krzewieniem turystyki rowerowej a zamiłowaniem do „małej ojczyzny” czyli Ziemi Cieszyńskiej. Trzon klubu stanowią ludzie, których łączy wspólna rowerowa pasja. Biorąc pod uwagę zdrowotne aspekty aktywnego wypoczynku oraz współczesny siedzący tryb życia, można stwierdzić, że klub jest środowiskiem ludzi aktywnych, nie poddających się fali wygodnictwa i biernego wypoczynku.

Dla osób nadal wahających się czy wybrać się na rowerowa wycieczkę wyprawę mamy dobrą radę :

OSTRZEŻENIE
ŻYCIE BEZ ROWERU MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ RÓŻNYCH CHORÓB

 

SKŁAD ZARZĄDU:

Zbigniew Pawlik "Rechtór" - Prezes

Jarosław Rezmer "Bystry" - Wiceprezes

Maria Biłko-Holisz "Rozstrzapek" - członek zarządu do spraw z mediami

Jadwiga Rezmer "Ośka" - członek zarządu

Alicja Wlach "Czorno" - Sekretarz

Barbara Toman "Apanaczi" - Skarbnik

 

JAK DOŁĄCZYĆ DO KLUBU?

Formalnie wymogi są tylko dwa:

  1. Mieć żyłkę podróżnika, chcieć realizować podróżnicze pasje jeżdżąc na rowerze, lecz wyłącznie w wymiarze turystycznym.
  2. Być członkiem PTTK oraz opłacić składki klubowe.

Nieformalnie jednak sprawa jest bardziej złożona: każdy, kto spełni powyższe warunki jest dopiero kandydatem - "poganinem". Po przejechaniu bliżej nieokreślonej ilości kilometrów wspólnie z klubem i udowodnieniu własnych zalet "poganin" dostępuje godności prawdziwego Ondraszka na specjalnej ceremonii, gdzie po złożonym przyrzeczeniu otrzymuje dyplom oraz własną "ksywkę".

 

 

menu